Tarihçe

Muğlaspor’un Kuruluşu ve Kurucuları

Muğla Valisi Sn. Hasan BASA’nın önderliğinde Muğlalı spor severlerin katkısı ile 16.06.1967 tarihinde MUĞLASPOR’u Kurma ve Yaşatma Derneği (aşağıda isimleri bulunan kişilerce) oluşturularak kurulma yolunda Muğlaspor’un ilk adımı atılmıştır. Dernek yönetim kuruluna seçilen Neşet ŞALK (Bşk)-(Emlak Bankası Müdürü), Hâluk ÖZSOY (Belediye Başkanı), Bekir BİRİNCİ (DSİ Md.), Cemil AY (Halk Bankası Md.), Tufan DOĞU (Devrim Gazetesi Yazarı), Selami KARAÇAM (Felsefe Öğretmeni),  Muğlaspor’u kurmak için gerekli çalışmalara başlamışlardır. Bu arada; 22 Haziran 1967 tarihinde, 10 Temmuz 1940 tarihinde kurulan Gençlikspor Kulübü, 16 Ekim 1951 tarihinde kurulan Yılmazspor Kulübü ve 1963 yılında kurulan Yolspor Gençlik Kulübü kongreler sonucu kendilerini feshetmişlerdir. Dernek; 22.06.1967 Cuma günü saat:19.30 da yaptığı kongre ile Muğlaspor’un kuruluşunu kabul etmiştir. Muğlaspor’un kuruluşunu sağlamak için kendilerini fesheden üç kulübün renklerinden YEŞİL ve BEYAZ kongrede kulüp renkleri olarak  kabul edilmiştir. Ayrıca; çevrenin ormanlarla kaplı oluşu da kulüp logosunda çam figürünün bulunmasının nedenidir. 22.06.1967 tarihinde yapılan kongrede ilk yönetim kurulu (aşağıda isimleri bulunan kişilerce) oluşmuştur. Kulüp marşı olarak ta Yılmazspor Kulübü marşı Muğlaspor marşı olarak adapte edilmiştir.

30.06.1967 tarihinde de MUĞLASPOR KULÜBÜ  Beden  Terbiyesi   Genel

Müdürlüğünce onanarak 1967-1968 sezonundan itibaren Türkiye 3. Ligine girmiştir.

Kulübümüz 27.05.1973 tarihinde 3. ligden düşmüş, 1977-78, 1978-79, 1979-80, 1980-1981 futbol sezonlarında Türkiye amatör futbol şampiyonasında final gurubu maçları oynayarak ilk dört takımdan biri olmuştur. 1980-81 sezonunda Türkiye Amatör Futbol 2’incisi olmuş, ödüllendirilerek 27.06.1981 tarihinde 2. lige alınmıştır. 1994-1995 futbol sezonu sonunda ise 2. ligden tekrar 3. lige düşmüş, 1995-1996 futbol sezonunda 3. ligden 2. lige çıkmıştır. 1996-1997 futbol sezonunda 2. ligden tekrar 3. lige düşmüştür ve 2001-2002 sezonunda 2 lig B kategorisine yükselmiştir. 2007-2008 sezonunda Süper Amatör’e düşen takımımız 2008-2009 sezonunda şampiyon olarak tekrar 3.lige yükselmiş, 2009-2010 sezonunda BAL Ligine düşmüştür. 2007-2008 sezonuna kadar profesyonel 2. Ve 3. Ligde yer alan kulübümüz şuan BAL liginde amatör olarak mücadele etmektedir.

Kulübümüzün 46 yıllık geçmişinde Türk futboluna Fenerbahçe’nin ve Milli Takımımızın golcü futbolcusu Rıdvan Dilmen, yine Fenerbahçe futbolcusu Sercan Görgülü, Beşiktaş kalecisi Fevzi Tuncay, Gençler Birliği futbolcusu Mehmet Şimşek, Altayspor futbolcusu Biray Doğan, Altınorduspor eski futbolcusu Ersu Sülüntay, Konya İdmanyurduspor eski futbolcusu Ömer Karabulut, Göztepespor eski futbolcusu Cafer Şakar, Altayspor eski futbolcusu Devrim Şimşek, Mersin İdmanyurdu spor eski futbolcusu M. Ozan Taga, Kahramanmaraşspor eski futbolcusu Mutlu Çelik, Antalyaspor eski futbolcusu Sancar Biçikçi, Aydınspor eski futbolcusu Gazi Akkuş, Karşıyaka-Aydınspor eski futbolcusu Necmettin Sert, Zeytinburnuspor eski futbolcusu Abbas Duman, Göztepe-Altay eski futbolcusu Tahir Karapınar, Denizlispor eski futbolcusu Kutay Poyraz, Diyarbakırspor futbolcusu Meriç Esen, Aydınspor eski futbolcusu Erdinç Pala, Aydınspor eski futbolcusu Gürhan Sönmez, Karşıyaka-Göztepe eski futbolcusu Yüksel Özçimen, Çanakkale Dardanelspor eski kalecisi Ali Sütçü, Kahramanmaraşspor eski futbolcusu Serdar Yılmaz, Konyaspor Süleyman Soylu, Bucaspor’un eski kaptanı Levent Bayraktar, Ankaragücüspor’un kaptanı Aydın Toscalı, Altınorduspor Ozan Sol, Hasan Çelebi, Zafer Özkanay, Süleyman Görgün, Nevzat Kafadaroğlu, Ozan Öztürk, Konyaspor Ozan Özkan, Çaykur Rizespor Yüksel Babayiğit gibi isimleri futbola kazandırmıştır.

 

Kulübümüz; 2012-2013 sezonunda

a)   OKÇULUK

b)   SATRANÇ

c)    MASA TENİSİ

d)   VOLEYBOL

e)   BASKETBOL

f)     ATLETİZM

g)   BRİÇ

h)   FUTBOL

1-   BAL Ligi

2-   U-19

3-   U-17

4-   U-16

5-   U-15

6-   U-14

7-   U-13

8-   U-11

Futbolda A Milli Takımda Rıdvan Dilmen, Sercan Görgülü ve Tayfun Hut, Ümit Milli takımda Doğan, Genç Milli Takımda Fevzi Tuncay olmak üzere Muğlaspor forması giymiş 5 futbolcumuz ülkemizi başarı ile temsil etmişlerdir.

Atletizm branşında sporcumuz Yahya Şengül Türkiye 1. si olmuştur.

Okçuluk branşında da Erkeklerde 11-12 Yaş gurubu Makaralı Yay Türkiye Şampiyonu ve rekortmeni Emircan Haney,

11-12 yaş gurubunda Kızlarda Makaralı Yayda Türkiye Şampiyonu ve rekortmeni Tuğba Çaylı, Tükiye 2. si Sena Kömür, Türkiye Klasman 3. sü Songül Lök, 13-14 yaş gurubunda Türkiye 3. sü Ayşenur Orman gibi sporcuları Türk Sporuna kazandırmıştır.

1000 in üzerinde lisanslı sporcusu olup, Muğlaspor Formasıyla her yıl 200’ü futbol branşında, en az 400’e yakın gencimiz dokuz branşta kulübümüzü lisanslı olarak temsil etmektedir.

Muğlaspor kulübü tesisleşmeyi hep birinci planda tutmuş ve gelen yönetimler tesisleşme yönünde çalışmışlardır. 1981 yılında zamanın Valisi Özer Türk’ün ve taraftarlarımızın büyük destekleriyle 475.170,00 TL’ye spor tesisleri yapmak üzere hazineden Ortaköy’de 58700 m2 arazi satın alınmıştır. Bu arazi, dönemin Valisi Lale Aytaman’ın 3 ayrı rakımda spor tesisi yapma projesini gerçekleştirme gerekçesi ile 20000 m2si Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne, 38780 m2si Özel İdare’ye 1993 yılında bedelsiz devredilmiştir.

Muslihittin Mah. Rıfat Ayaydın Caddesine 1995 yılında Köy Hizmetleri İl Müdürü Mehmet Özdemir’in katkılarıyla yapılan, vefatından sonra Bülent Akça ismiyle anılan çim saha Muğla Belediyesi’nden protokolle tahsis edilmiştir.

Atatürk Stadyumu altında bulunan tesislerimiz Gençlik Spor Müdürlüğü ile 1984 yılında yapılan protokolle 49 yıllığına tahsis edilmiş ve bu tesis kulübümüze kazandırılmıştır.

Muğlaspor kulüp binamız hayırsever iş adamı Sn. Sıtkı Koçman tarafından yaptırılarak hibe edilmiş, 29 Eylül 2000 Cuma günü hizmete girmiştir. Bu binanın yapımında Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü, Yatağan GELİ İşletmesi, Muğla Kireç Sanayi AŞ., Muğla Mermerciler Derneği  yardımlarını esirgememişlerdir. Kulüp binamız yanında da yine hayırsever iş adamı Sn. Hamdi Yücel Gürsoy’un adına yaptırıp kulübümüze hibe ettiği halı sahamız bulunmaktadır.

MUĞLASPOR KULÜBÜNÜ kurma ve yaşatma yolunda çaba harcayan o günkü Vali Sn. Hasan BASA’ya başta olmak üzere,

Bugüne kadar hizmet veren tüm Valilerimize,

Kulübümüzde başkanlık yapmış ve her türlü desteği sağlamış Belediye Başkanlarımıza,

Kurulduğu günden bugüne hizmet veren başkan ve yöneticilerimize

Emeği geçen herkese minnetlerle, şükranlarımızı sunarız.  

 

MUĞLASPOR’U KURMA ve YAŞATMA DERNEĞİ KURUCULARI

 

Hâluk ÖZSOY                                       (Belediye Başkanı)

Muzaffer DONTLU                                (Fethiye Belediye Başkanı)

Hayati ÖZTÜRK                                    (Avukat-Bölge Ajanı)

Cemil AY                                                (Halk Bankası Müdürü)

Selami KARAÇAM                                (Turgut Reis Lisesi Öğretmeni)

Şadi SAYIN                                            (Futbol Ajanı)

Neşet ŞALK                                           (Emlak Kredi Bankası Müdürü)

Dr. Ziya ÖZEL                                        (Devlet Hastanesi Başhekimi)

Nail ÖZER                                              (YSE Teknisyeni)

Nevzat KÖKÇÜ                                      (Ticaret Odası Başkanı)

Tufan DOĞU                                          (Devrim Gazetesi Yazarı)

Süreyya SERGER                                 (Tüccar)

Ziya DOĞAN                                           (Fethiye Gençlik Kulübü Başkanı)

İrfan KINAY                                             (Fethiye Gençlik Kulübü Menajeri)

Ahmet ZEYBEK                                     (Tüccar)

Mehmet YALIN                                      (Tüccar)

H. Nuri ÖNCÜER                                 (Devrim Gazetesi Sahibi)

 

 

 

MUĞLASPOR’UN İLK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

 

Lâtif SEPİL                                            (Başkan-İş Adamı)

Selami KARAÇAM                                (Turgut Reis Lisesi Öğretmeni)

Hüsnü YILMAZ                                      (Tekel Muhasebe Müdürü)

Ünal YAZIR                                             (Orman İşletme Müdürü)

Necdet CANSER                                    (Muhasebe Müdürlüğü Şefi)

Cemil AY                                                  (Halk Bankası Müdürü)

Tufan DOĞU                                           (Devrim Gazetesi Sahibi)

Erdal FISTIKOĞLU                               (YSE Teknisyeni)

Dr. Esat BAŞKURT                               (Hükümet Tabibi)

Bekir BİRİNCİ                                        (DSİ Müdürü)

M. Nuri EREN                                         (Serbest Meslek)

Mehmet YALIN                                      (Tüccar)

Feyyaz ÖZSOY                                        (Ziraat Odası Başkanı)

Süreyya SERGER                                   (Tüccar)

Bekir ÜNLÜ                                             (Esnaf)

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir