2012-2013 FUTBOL SEZONUNA BAŞLARKEN

106

Muğlaspor’un bu gününü değerlendirirken dününü hatırlayarak ve bilerek değerlendirmek gerektiğine inanıyoruz.

29 Mayıs 2011 tarihinde göreve “Kendi çocuklarımızdan oluşturacağımız takımlarımızla mücadele edecek ve kişilere bağımlı olmayan kurumsallaşmış borçsuz bir Muğlaspor’u yaratmak için göreve talip olmuştuk.
2011-2012 sezonunda vaadlerimiz doğrultusunda hizmet verdik.Hizmet verirkende kulübümüzü yönetmeyi, başta eski başkanlarımız olmak üzere kurulan istişare kurul toplantılarıyla ve alınan kararlarıyla geniş platforma yaydık. Kulübümüzü sadece yönetimin ve üyelerinin değil tüm Muğla’lıların kulübü olduğunu ve onun içinde Muğla’da yaşayan herkesin kulübüne sahip çıkması gerektiğini vurgulamaya çalıştık.
Elde edilen bütün sportif başarılara rağmen,her ay 45.000 TL borç ödeyen yönetim gerekli miktarda ekonomik desteği bulamamasının yanında ihalelerde kişilerin ve firmaların kulübümüze rakip olup, gelirlerinin azalmasına neden olunması yetmiyormuş gibi seneler önce yapılan yapılar hakkında şikayetlerde bulunarak yönetimi Asli cezada hapis ile cezalanmayla karşı karşıya bırakılmıştır.
Başarıya rağmen,kulübün ekonomisini ve sorunlarını çözememenin sıkıntısı ile 28 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak olağan kongrede yeniden göreve talip olmama kararını yönetimce almıştık. Israrlar üzerine yeniden yönetim oluşturarak 56 üyenin oyuyla tekrar göreve geldik. Göreve geldiğimiz genel kurulda Kulübümüzün bütün sorunlarını tüm açıklığıyla toplantıya katılan üyelerimizin bilgisine sunduk. Kulübün yaşadığımız sezondaki faaliyetlerini 262.000 TL (262 milyar) yönetimden aldığı borçla sürdürebildiğini,yaşayacağımız bu sezon da sadece kulübümüzün 460.000 TL borç ödemesiyle karşı karşıya olduğunu,TFF ye olan icralık ve nakit borçların ödenmemesi halinde 3. Lig e çıksak dahi lisans bile çıkartamayacağımızın bilinmesi gerektiğini, Muğlaspor’umuzun yaşamını sürdürebilmesi için elde kalan 250.000 TL tutarındaki eşya piyango biletlerinin 30 Haziran 2012 tarihine kadar satılması ve 110.000 TL yi bulan üye aidat borçlarının Kulübümüze yatırılması gerektiğini söyledik. Basın yolu ile de tüm Muğla halkını bilgilendirdik.
30 Haziran 2012 tarihine kadar 200.000 TL lik eşya piyangoso satılmadı,bugüne kadar da hala 100.000 TL nin üzerinde üye aidat alacağımız duruyor. Bunlar yetmiyormuş gibi gerek yaz okulunun sebep olduğu Muğla nüfusunun azalmasından, gerekse ihalede kaybettiğimiz büfenin ve şikayetler üzerine Ağustos sonu itibariyle bir önceki yıla göre gelir kaybımız 48.000 TL olmuştur.
Yaşadığımız bir sezon sonunda, bulunduğumuz her platformda BAL liginin Türk Futboluna bir şey vermediğini, Amatör Kulüplerin Futbolcu yetiştiren Kulüpler olması gerektiğini, bunun için de her amatör Kulübün kendi yetiştirdiği Futbolcuları belli bir oran da oynatması şartının getirilmesi gerektiğini söyledik. Muğlaspor, birçok konuda olduğu gibi yine örnek olmaya devam ediyor.Çevremizdeki kulüp yöneticilerinin kadrolarına altyapıdan futbolcu almanın gururunu yaşadıklarını görmemiz bizi fazlası ile mutlu ediyor.

Bu seneki kadromuzda 27 futbolcunun 20 tanesi Muğla doğumlu, 4 futbolcumuz 1990 doğumun altında olup, 23 futbolcumuz 1990 ve üstü doğumludur. Kadromuz çok genç olmasına rağmen altyapı da uzun yıllardan beri futbol eğitimi almış futbolculardan oluşmaktadır. Bu sene de bu çocuklarımıza sonsuz güveniyoruz ve başarılı olacaklarına inanıyoruz. Şu anda çocuklarımızın ihtiyacı moral, sevgi ve teşviktir.
Amatör takımlarda 18 yaş üstü futbolcular transfer döneminde yetiştirme bedelini ödeyerek istediği kulüple anlaşabiliyor. Statünün böyle olduğu bir ortamda maalesef futbolcunuzu elinizde tutamıyorsunuz.

Yönetim olarak biz başta teknik kadromuz olmak üzere tüm futbolcularımızın başarılı olacağına inanıyoruz, Taraftarlarımızın da aynı inançla futbolcularımıza sahip çıkmalarını, olumlu tezahüratlarla teşvik etmelerini bekler, 2012-2013 futbol sezonunun başarılı ve hayırlı olmasını dileriz.

                                                                                              Muğlaspor Yön.Krl.a,      

                                                                                                    Eminer İçten

                                                                                                        Başkan